28 Temmuz 2016 Perşembe

Fenerbahçe görüntüyü durağandan pozitife aldı.

Monaco maçı başlamadan 15 dakika önce Fenerbahçe camiasını en iyi tanımlayacak cümle bir 'Futbol beklentisizliği' olurdu. Bitmemiş transferler, tribünde oturan ilk 11'in yarısı , geçen yılki Ön eleme maçlarındaki vasat futbol, dolmamış tribünler...

Salih'in direkten dışarı giden şutu futbol adına görüntünün durağandan pozitife çevrilme işaretiydi.

İspanyol hakem bu karambolde kesin faul vardır diyerek Fenerbahçe'nin ilk golünü saymadı. Tek tek bakınca kalecinin üstüne düşen kendi oyuncusuydu ve gol nizamiydi. 

Tecrübeli futbolseverler rakipte kaleci değişikliğini sevmezler, (ah Hilario) ama dün gece o klişe yıkıldı.

"Bu saatten sonra bu adamdan bir şey beklenmez" denen futbol klişesi de Emenike tarafından yıkıldı. Kendine gelen topta yıkılmadı (bizim ligde bu pozisyona faul çalınır) kalecinin göğüs kafesinden dönen bir şut çekmesi beklenirken serinkanlı bir çalım ve golü attı. 

Fenerbahçe'nin yediği golde pozisyon ofsayt, gelişimi şansızlıktı. 

Ertuğrul hem iyi bir kaleci hem de kaliteli bir sporcu. "Fenerbahçe Ertuğrul ile kazandı, Ertuğrul duvar ördü, Fenerbahçe yatsın kalksın Ertuğrul'a dua etsin, her şeyi yaptılar Ertuğrul'u aşamadılar" başlıklarını görmek sürpriz olmayacak !

Özlemi çekilen, bitirici pas, adam eksiltme, top kontrolü ve o hareketi nasıl yaptı yahu sözlerine cevap olarak dönen Salih bu yılın en iyi oyuncusu olur. Allah sakatlık vermesin ! Ancak bu Salih'e rağmen bir orta saha ihtiyacı daha bariz. 

Emenike'nin 2.golü öncesi Salih kaliteli bir kontrol yaptı, Van der Wiel kaliteli bir pas verdi ( hayır o orta değildi), Emenike bu ortayı asiste çevirip nefis vurdu. 

Yaz tatilini amcasının börekçi dükkanında çalışarak geçirmiş görüntüsü veren Fernandao hariç takımda vasat altı kalan oyuncu olmadı. 3-5-2'nin üçlüsü sezonun ip üstünde elinde ağırlık ile yürüyecek olanları. Dün gece hatasıza yakın oynadılar. 

Fenerbahçe etkili oynadı, kuvvetli gözüktü, ikinci yarının ilk dakikaları hariç oyundan kopup rakibe umut vermedi. Evet takviye ihtiyacı var, zamana da ihtiyacı var.

Fransa'daki maç daha yüksek tempoda oynanacaktır. Dün geceden sonra o maça umutsuz bakılmaz. 

1 yorum:

  1. Tebrik ederim Bozkurt Abi.Güzel bir yazı olmuş. ELine sağlık olsun.

    YanıtlaSil