17 Ekim 2016 Pazartesi

Fenerbahçe'nin yalnızlığı

Maraton programındaki Tümer Metin ve Metin Tekin futbolculuğuna ve futbol yorumlarına saygı duyduğum iki isim. Tümer Metin'in hiç düşünemediğim konularda analiz yapmasını çok beğenirim. Bazen katılmam o ayrı...

Fenerbahçe-Alanyaspor maçındaki penaltı pozisyonu yorumlanırken "Emenike gibi adam o temastan düşer mi ?" dedi. İşte bu o katılmadıklarımdan...


Stoch daha ufak tefek düşebilir ama Emenike düşmez gibi bir yorum doğru değil. Zira hareket penaltıdır veya değildir. Bayern Munich'in bir pozisyonu yorumlanırken "Lewandowski gibi adam  o kadar temasla düşmez, penaltı değil" diye yorum yapıldığını sanmıyorum.

Yıllardır yutturulan "penaltı gibi penaltı" veya "hakemi de yeneceksin" sözlerine itibarımız hemen bitmeyecektir. Ancak üzerine düşünürsek, eminim Fenerbahçe'nin sırtına bindirilen yükün gereksizliğini anlayabiliriz.

2015-16 sezonunda ligimizde penaltıların %78.94'ü gol ile sonuçlanmış. Alanyaspor maçında  o penaltı verilse Fenerbahçe o 21.06'lık hakkını kullanabilir veya penaltıdan golü atar üstüne 2 tane de yiyebilirdi. Bunlar da mümkün. Ancak "bunu konuşmayalım" şartlanması  hatalı.

Fenerbahçe'nin dünkü Alanyaspor beraberliğini salt hakeme bağlamak kolaycılık ve hata olur. Ayrıca, bence vasat altı bir hakem olan Alper Ulusoy iki takım için de hatalı kararlar verdi, Emenike ilk dakikada kart görse, Volkan Şen atılsa şaşırmazdık. 

Volkan Şen'in güven noksanlığı veya tercih hatalarında, sezon başından beri beklenen performansından çok uzakta olan Van der Wiel'in rakibin yanında hamlesiz kalıp golün ortasına engel olamamasında, hocanın Emenike-Atıf tercihinde, Van Persie'nin direği yalayan serbest vuruşunda Alper Ulusoy'un zerre suçu yok.

İki sezondur Fenerbahçe ilk golü atıp ikinciyi bulmakta büyük sıkıntı yaşıyor. Mağlup duruma düştüğü maçlardan henüz çevirdiği de maalesef yok ! Sezon başından beri ligde gol yemeden kapattığı maç olmadı.

Kabul, Ozan, Lens ve Sow gibi üç etkili 2 çok formda isim mecburen yoklar. Ancak Aykut Hoca'nın futbol hayatımıza zorla soktuğu, ilk zamanlarda "ben bugün koştum sen de koştun mu ?" diye yorumcuların fırlamalık yaptığı bir konu var: Koşu mesafeleri !

Fenerbahçe ligde hangi maçlarda rakibini bu konuda geçti ? Robin Van Persie'nin dün 11 km koşması önemlidir ama takımın en çok koşan ikinci oyuncusu olması ciddi bir sıkıntıdır. 

Mücadelenizi yükseltirseniz kalite farkınız ortaya çıkar. 
Diğer türlü rakibin mücadele etmediği maçı beklersİniz ama her futbolcu da Fenerbahçe maçını bekler !

Bugün, lig liderliği Fenerbahçe için uzak bir hedef. 
Özellikle her anlamda yalnızken.
Yarın ne olur bilinmez.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder