25 Aralık 2014 Perşembe

Buzzer Beater

Bayrampaşa Spor Salonuna gidecekseniz ve yolu bilmiyorsanız navigasyonunuzdaki Ece isimli bayana güvenmemek gerek. Zira sizi tek yön olan bir caddeye sokmak için ısrar edecektir. 360 derecelik bir dönüşle aynı yere geldiğinizde ve ısrarlı Ece'yi dinlemeyip salonun yolunu bulduğunuzda günlerden Perşembe ise İspark otoparkını da girmemeniz gerekir. Zira o günlerde semt pazarı orada kurulmaktadır. Hatalı bir tercih ile belki yer bulurum diye girerseniz ellerinde pazar arabalı teyzelerin arasında kalmanız kaçınılmazdır. Geri çıkma çabanızda kornaya dokunursanız, " az bekle" diyecek bir grup teyze ve amca ile karşılaşacaksınız. Teyzelerden biri tam önünüzde duracak, kemer tezgahından aldığı kemeri oğlunun belinde deneyecek ve siz de bekleyeceksiniz. Kemerin oğlanın bedenine uymasıyla gergin bekleyiş bitecek, teyze yana çekilecek ve siz geri geri pazar alanını terk edeceksiniz. Ece'nin "hedefe varıldı" demesine dinlemeden 50 metre daha  gidince sağdaki otopark'a  gönül rahatlığıyla girebilirsiniz. İşte Bayrampaşa Salonundasınız !

Maçın başlamasına 15 dakika kala tribünlerin sağındaki Efe Büfe'nin sahibi hanım tribüne gelip 10 dakika sonra büfemiz kapanıyor son uyarısını yapıyor. Büfe kapanıyor, takımlar hazır. Hava atışı yapılacak ama bir sorun var hakemlerden biri gelmemiş...Fırsattan istifade takımlara bakalım.Yıldırım Bosnaspor ve Bakırköyspor yıldız bayan takımları ısınıyorlar. Ev sahibi Yıldırım Bosnaspor kadrosunu yaşça küçüklerle tamamlamış, rotasyonları 7 kişi gibi duruyor. Bakırköyspor ebat ve rotasyon olarak ağır basıyor, ilaveten bir kaç idmanlarını da izleme şansım oldu. 3-4 çok yetenekli oyuncuya sahipler.Hakem alkışlarla geliyor, maç başlıyor .

Bakırköyspor topları disiplinli kullanıp, setleri oynarken,Yıldırım Bosna 1-2 pas sonrasında  ısrarla şut kullanıyor. Şutlar ilk periyotta felaket gidiyor, Hickman'ın formsuz hali gibi...

Bakırköyspor'un (maalesef oyuncuların isimlerini bilemediğimden numaralar ile konuşacağım ) idmanlarında beğendiğim oyuncuları kaliteleri ile doğru orantılı iş yapmaktan uzaklar. Tabii bir yıldız takım maçı seyretmenin bilinci ile top kayıpları, yanlış tercihlere hiç takılmıyorum. Ancak boş atışların kaçmasının Bakırköyspor'da moralleri bozduğunu oyuncuların vücut dilinden anlayabiliyorum.

Bakırköyspor'da 8 numaralı oyuncu için ilk notumu düşeyim. 4-5 pozisyonunda 500 maça çıkmış gibi rahat ve akıllı oynuyor. Bu oyuncunun ritmini düşürmeden 40 dakikada sahada kaldığını da belirteyim. 8 ve 11 numaralı oyuncularının  (11'de devamlılık sorununa rağmen gözü pek ve kaliteli bir oyuncu) pota altındaki etkili oyunu ile, ilk iki periyotta skordan bağımsız oyun Bakırköy'un kontrolünde gidiyor. Yıldırım Bosnaspor'un forma numaralı mavi üzerine soluk kırmızı yazıldığı için okumak zor ama çok iyi oynayarak numarasını zorla okutan bir 11 numaraları var. Yıldırım Bosna devamlı dışarıdan şut deniyor ve 2 periyot biterken sokmaya da başlıyor. Devre 21-24 Bakırköyspor üstünlüğünde.

Arada veliler sigara içmeye dışarı çıkıyorlar. Sahada ısınan çocuklara abiler, babalar, anneler taktik veriyorlar (her velinin içinde saklı bir Obradoviç, Tanjeviç, İvkoviç vardır...)

Yıldırım Bosnalı bir oyuncuya babası/amcası "kızım içeri girsene" diyor, "dizimi hissetmiyorum" diye cevap geliyor. Kızcağızın dizinde siyah bir dizlik var. Bakırköysporlu bir veli hakeme "hocam faulleri vermiyorsun" derken Yıldırım Bosnalı bir anne yüzünü itiraz sahibi veliye döndürüp "asıl haftalardır bizi perişan ettiler " diyor.

Velilerin atışmaları altyapı maçlarının vazgeçilmezleri! Bir kaç hafta önce bir maçtaki diyalog kulaklarımda
"Attırma oğlum kaldır kollarını, o korkar atamaz ..."
"Beyefendi o korkar dediğiniz benim oğlum, çocuklar keyif almaya çıkıyorlar, illa maç kazanmaya değil ! Sakin olun !"

İkinci yarıda Yıldırım Bosna şut atmaya ve sokmaya devam ediyor. Çalıştıkları ve koçun bunu istediği çok belli .Oyuncular çembere değmeyen bir atıştan sonra bile şuta devam ediyorlar. Bunun yanında çok isabetli faul atıyorlar. Bakırköyspor maç başında ısınırken Jasikevicius yüzdesiyle faul atarken maç içinde Ömer Aşık'ın kötü günü gibiler! Maça damga vuran oyuncu Bakırköyspor'un, 4 numaralı solak guardı oluyor. Maç başında yer doldursun diye takıma alındı sandığım yaş ve boyca küçük oyuncu büyük işleri yapıyor ve takım onun sayesinde maça asılıyor !

İdmanlarda seyredip stilini çok beğendiğim Bakırköyspor'un 12 numarasıysa kaçırdıkça kaçırıyor. Bir pozisyonda hakemin -bence hatalı- geri pas kararında başrol oyuncusu olduğundan omuzları da düşüyor.

Maçın kırılma anlarından birinde, Yıldırım Bosna'nın başarılı 11 .numaralı oyuncusu 5.faulünü alma pahasına Bakırköyspor'un 12 numarasını boş turnikede durduruyor. Bakırköy'ün faulleri kaçırma alışkanlığı devam ediyor. 11 Numara yoksa biz buradayız diyen Yıldırım Bosnalılar da yeni kahramanlar ortaya çıkıyor (ah o silik numaralar)

Son periyot son bölümlerde Yıldırım Bosna maçta öne geçiyor, ritmi eline alıyor ve  tam saha prese başlıyor. Bakırköyspor çift guarda ( 4 ve 10 numaralar ve ikisi de hızlı oyuncular) dönüyor ama iki hücum arka arkaya top kaybı yapıyorlar. Acı olan top kaybını yapanlar guardlar değil... Yeşil siyahlılar daha iyi bir takım, oyuna giren yedekleri 16-01 ve 5 de katkı sağlıyorlar ama Yıldırım Bosna kopan maçta çok iyi geri dönüyor son bölümleri daha iyi oynuyor.Maçın son 1,9 saniyesi Yıldırım Bosnaspor 1 sayı önde ve 2 faul kullanıyor.İlki kaçıyor, ikincide oyuncu atarken bence boyalı alana  erken giriyor, hakem basketi sayıp (ya kararı ben yanlış anladım, ya hakem hatalı karar verdi) topu pota altında Bakırköyspor'a veriyor. Skor 49-47. Tüm veliler ayakta .

İçimden bu şutu 12 numara kullanır ve Bakırköyspor bu maçı alır diyorum. Top,onun yerine maç boyu iyi işler yapan 14 numaraya geliyor. Kahraman olma fırsatı onda ve süre biterken topu orta sahadan fırlatıyor...

Sözü Micheal Jordan'a bırakma zamanı:Özel Not: 

1) Buzzer Beater nedir kardeşim diyenlere:  Basketbol maçında süre dolarken isabet kaydedilen atışa denir. 

2)Fenerbahçe-Konyaspor maçını kaydetmiştim. Eve dönünce skorunu bilmeden seyrettim. Sonucunu bilmeden maç seyretmeye niyetlendiğinizde bir arkadaşınızdan gelen mesaj (misal: Abi bu Hicman'a az bile söylemişsin, Son topu sence niye Emir kullanmadı, İşte Fener son saniyede yener, Biraz ciddiyetle bu maçı alırlardı) veya maçı FBTV'den tekrar seyrediyorsanız "Fenerbahçe Ülker rahat bir galibiyet aldı" gibi bir alt yazı tüm büyüyü bozar. İletişime kapalı bir ortamda (Ece 'den hiç yardım almadan) eve gelip (geldiğimde maç bitmemişti ) sakince kaydımı seyrettim .Serhat Çetin için bol bol aferin dedim...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder